Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Reportáž z výletu seniorů v Letohradu

Reportáž z výletu seniorů v LetohraduShrnutí výletu do Muzea řemesel v Letohradě 21.5.2024

Výlet do muzea řemesel v Letohradě musel začít již v brzkých ranních hodinách i přes to, že to od nás není daleko. Území naší MAS NAD ORLICÍ je  poměrně rozsáhlé, senioři si naše výlety oblíbili, tak nabíráme účastníky skoro po celém území, a to má za následek větší časový rozptyl. Musím vyzdvihnout a pochválit naše seniory, že brzký odjezd chápali a byli vstřícní. Dokonce i žertovali, že jim děláme jako bonus projížďku po našem krásném kraji.

I přes zdržení v podobě objízdných tras jsme díky našemu spolehlivému dopravci včas dorazili na místo určení. V muzeu nás po trase mechanických dílen prováděla mladá slečna, která ač v našich očích vypadala velmi nejistě, je již zkušenou průvodkyní. Mohli jsme si pod jejím dohledem podrobně prohlédnout bednářské, tesařské i kovářské práce. Také jsme shlédli jak vypadali první krámky. Již tenkráte při velkém nákupu byl zákazník odměněn menším darem (například v podobě vyřezávané postavičky).

Krámek byl zařízen a mnoho šuplíčků bylo k nahlédnutí. K vidění byli vánoční ozdoby, pastičky na myši, hřebíčky, svíčky,  dózy na bylinky a koření.  Prostě vše možné co v dřívějších dobách bylo potřeba.

Po společné trase mechanických dílen si již všichni svým tempem a dle svých potřeb  prošli třípatrovou trasu expozice řemesel. Tato trasa je velmi obdivuhodná. Každý si zde našel „ to své“ . Je zde k vidění mnoho řemesel : mlynář, cukrář, četník, švadleny, parukářky, výroba knoflíků, výroba loutek, kraslic , knihtisk…..a mnoho dalšího.

Je zde také vystaven pohyblivý vyřezávaný betlém, který se velmi líbil. Někteří účastníci si šli také prohlédnout jiné trasy. Paní velmi chválila expozici betlémů, kterou byla velmi unešena.

Po prohlídkách jsme společně zašli na oběd do restaurace patřící k muzeu. Zde je k vidění velmi mnoho fotografii známých osobností , které muzeum navštívili. I samotný mistr Karel Gott byl zdejším hostem. Všichni se dobře najedli, jídlo bylo chutné a teplé. Obsluha i kuchyně na nás byla skvěle připravená. Poté následovala pauza, kterou si mohl každý strávit dle svého. Procházkou v nedalekých zámeckých zahradách, nákupy či návštěvou kaváren. Kde se velká většina nakonec sešla ????.

V odpoledních hodinách jsme se vydali okružní jízdou zpět domů.  Při zpáteční cestě dochází v autobuse většinou k hodnocení výletu. Velmi mě těší, že reakce jsou zatím vždy pozitivní.  Je to naše odměna za odvedenou práci. Senioři chválí, že jsme milé a ohleduplné, rádi s námi jezdí protože je prý nehoníme jak kozy ???? ???? ????. A hned se ptají kdy pojedeme zas ……

Jsem vždy velmi vděčná MAS, tomuto projektu, za tuto možnost. Pokaždé si uvědomím jak ráda dělám tuto práci. Vidíte nadšení, radost, spokojenost již straších lidí, kteří často již zapomínají na krásy života. A to mě osobně hrozně nabíjí a dodává sílu a víru do další práce.

Ilona Vilímková

komunitní pracovnice

 NAD ORLICÍ, o. p. s.